- e-urząd ZAŁATW SPRAWĘ PRZEZ INTERNET
- Jak polubić przedszkole?
- Psycholog radzi...
- Prośba Twojego dziecka
- Kącik logopedy
- PROPOZYCJE ĆWICZEŃ RUCHOWYCH W DOMU
- Różne pomysły wspólnych zabaw z dzieckiem
- ANTYBIOTYKI
- KAMPANIA DZIECKO W SIECI
- Rozwijanie uzdolnień dziecka - propozycje
- PROGRAM MAMO TATO WOLĘ WODĘ
- SYSTEM MOTYWOWANIA
- AKCJA Zaszczep się wiedzą o szczepieniach
- PSYCHOLOG - PROPONUJE
- Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- SZCZEPIENIA PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH
PROGRAM MAMO TATO WOLĘ WODĘ
Z myślą o rodzicach i ich pociechach powstał serwis internetowy www.wolewode.pl zawierający kompendium wiedzy o zdrowym żywieniu i rozwoju dzieci, z zabawami i grami, zachęcającymi najmłodszych do picia wody.
Zdrojek to Wodny Superbohater, który w dziewiątej edycji programu MTWW pojawił się również jako interaktywna postać w nowej, edukacyjnej aplikacji. Przygotował dla dzieci m.in. wodne zagadki, wierszyki i opowiadania. Bawiąc, Zdrojek pokazuje, że woda może być super i jak ważne jest dbanie o naturę, z której pochodzi czysta woda.
PORADY DLA RODZICÓW oto kilka propozycji :
Głośno opowiadaj dziecku o swoich pozytywnych doznaniach, kiedy pijesz wodę – np. lubisz ją, dodaje ci sił, ochładza cię. Dziecko, chcąc poczuć to, co Ty, będzie chciało za Twoim przykładem napić się takiej samej wody i poczuć te same doznania.
Komentarz psychologa:
Dziecko w wieku przedszkolnym uczy się przez naśladownictwo. Rodzic jest dla niego modelem, którego zachowania chce naśladować.
Zachęcając do picia wody, opisz dziecku, co dzięki temu zmieni się w jego ciele. Mów konkretnie, prostymi zdaniami: zamiast „będziesz silniejszy” - „twoje nóżki będą silniejsze”, zamiast „będziesz mądrzejszy” - „twoja głowa będzie mądrzejsza”.
Komentarz psychologa:
Dziecko w wieku przedszkolnym myśli w sposób konkretno-wyobrażeniowy za pomocą obrazów. Kiedy mówisz o jego nóżkach, jest w stanie sobie te nóżki wyobrazić. Pamiętaj, aby opisywać dziecku szczegóły – jest to zgodne z kierunkiem jego stopniowego rozwoju myślenia w tym wieku: od konkretu do abstrakcji.
Rozmawiając na temat picia wody, staraj się powiedzieć dziecku, jak ważne jest ono dla ciebie, jaką troską je chcesz otoczyć poprzez namawianie do picia wody. Zwracaj się do dziecka przez pryzmat swoich odczuć: „Kocham cię/ zależy mi/ bardzo chciałbym/ chciałabym…”, następnie wyjaśniaj dlaczego chcesz, aby twoje dziecko piło wodę. Pokaż, jak bardzo ci na nim zależy.
Komentarz psychologa:
Rodzic jest osobą znaczącą dla dziecka. Dlatego wzmacniający, emocjonalny przekaz pochodzący od niego ma bardzo silny wpływ na zachowanie dziecka i może pozytywnie wpłynąć na utrwalenie nawyku picia wody. Ten sposób można wykorzystać również u dzieci starszych.
Zachęcaj dziecko do picia wody zabawnymi rymowankami, np. „Taka woda zdrowia doda!”, „Woda, woda – to ochłoda!”, „Zdrowa woda życia doda!”, „Zdrowa woda to uroda!”…
Komentarz psychologa:
W wieku przedszkolnym kształtują się zdolności językowe. Dziecko bawiąc się słowem, odkrywa jego znaczenie – tworzy „neologizmy”, lubi zabawne formy dźwiękowe. Poza tym krótkie rymowanki przy niewielkiej jeszcze pojemności pamięci są łatwe do zapamiętania. W taki sposób można bawić się również ze starszymi dziećmi.
Po każdym wypiciu wody przez dziecko pochwal je bardzo głośno (najlepiej tak, żeby wszyscy domownicy usłyszeli). Możesz chwaląc podnieść je wysoko i zawołać: „Hurra!”.
Komentarz psychologa:
Dziecko, które słyszy, że jest doceniane i rodzice są z niego dumni ma wyższe poczucie własnej wartości, świadomość sukcesu, a przez to większą motywację do danego działania.