ADAPTACJA DZIECKA 3-LETNIEGO DO PRZEDSZKOLA
Drogi Rodzicu!
Przyjście do przedszkola jest dla Dziecka bardzo ważnym, ale też trudnym doświadczeniem. Z jednej strony Dziecko cieszy się, że będzie wśród rówieśników, że będzie mogło się z nimi bawić, miło spędzą czas, ale
z drugiej strony musi sobie poradzić z trudnym emocjonalnie rozstawaniem się z Rodzicami czy bliskimi osobami i stać się znacznie bardziej niż do tej pory samodzielne. Aby pomóc Dziecku w tym trudnym dla niego okresie przedstawiam kilka wskazówek:
Agata Polańska-Krzos, psycholog
Rola psychologa w przedszkolu
Praca nauczycieli w przedszkolu jest wspierana przez wiele osób prowadzących z dziećmi dodatkowe zajęcia, między innymi przez psychologa. Do zadań psychologa należy przede wszystkim udzielanie pomocy dzieciom, ale także wspieranie rodziców i nauczycieli.
Wraz z nauczycielami psycholog prowadzi obserwację dzieci, która ma na celu określenie umiejętności, emocji i zachowań wymagających zwiększonej uwagi i pomocy ze strony dorosłych. Do najczęściej pojawiających się w wieku przedszkolnym problemów należą:
Jeżeli któreś z wymienionych lub inne problemy zostaną zauważone u dziecka, wówczas otrzymuje ono pomoc ze strony przedszkola w formie dodatkowych ćwiczeń i szczególnej uwagi nauczyciela, ale także ma możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez psychologa. Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie występujących trudności, a także zminimalizowanie ich skutków, jakie mogłyby wystąpić w późniejszym wieku.
Jak już wspomniałam wcześniej, z pomocy psychologa w przedszkolu mogą korzystać również rodzice. Jeżeli nauczyciele i psycholog zauważyli u dziecka występowanie jakichś trudności, wówczas szczególnie wskazana jest rozmowa rodziców z psychologiem, dająca możliwość wymiany wzajemnych obserwacji dotyczących dziecka i określenie działań jakie mogą zostać podjęte, aby jak najskuteczniej mu pomóc. Na konsultacje z psychologiem rodzice mogą się również zgłaszać w innych sprawach, związanych na przykład z problemami występującymi u dziecka jedynie w domu, własnymi wątpliwościami dotyczącymi sposobu wychowywania dziecka, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami rodzinnymi (np. brak posłuszeństwa dziecka w domu, trudne relacje między rodzeństwem, rozstanie rodziców, choroba lub śmierć członka rodziny, konflikty w domu itp.).
Jeżeli więc zauważacie Państwo u swoich dzieci jakiekolwiek, nawet niewielkie trudności edukacyjne czy emocjonalne, lub rodzą się w Was pytania czy wątpliwości związane ze sposobem wychowywania dziecka, lub odczuwacie potrzebę skonsultowania się w jakiejś innej sprawie dotyczącej Waszej rodziny, wówczas zachęcam do spotkania i wspólnego poszukiwania sposobów rozwiązywania nawet najdrobniejszych problemów Państwa dzieci i rodziny.
PSYCHOLOG
mgr Agata Polańska-Krzos zaprasza na konsultacje w PIĄTKI od 9.30 do 14.30