GRUPA 2 - WIZYTÓWKA OGŁOSZENIA, SPRAWY BIEŻĄCE GRUPOWE NOWINKI WIERSZE I PIOSENKI KĄCIK RODZICA KONSULTACJE INDYWIDUALNE NAUCZYCIELEK JAKI JEST 4 LATEK CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM METODY WYCHOWAWCZE GRUPOWE URODZINKI

JAKI JEST 4 LATEK

Czterolatek to żywe srebro, wszędzie go pełno, wszędzie zaznacza swoją obecność - i to niekoniecznie w miły dla otoczenia sposób. Zdarza mu się być "niegrzecznym", bo buduje obraz siebie, a to, co mówią dorośli, budzi w nim protest i bunt. Jest też, niestety, bardziej niż trzylatek chwiejny emocjonalnie - to mała chimera, która w moment potrafi przejść z płaczu w śmiech i odwrotnie. Jest też dość nieprzewidywalny. Trudno za nim nadążyć.

Czterolatek jest aktywny, żywiołowy, radosny, otwarty na poznawanie otoczenia i - tak, tak - niezwykle samodzielny. Nie podcinaj mu skrzydeł, wyręczając go. Dziecko w tym wieku ma też silną potrzebę niezależności. Zachęcaj je, by podejmowało swoje małe decyzje i wyzwania. To dobry moment - maluch chłonie wszystko jak gąbka.

Czterolatki dużo i chętnie się bawią, także z innymi dziećmi. Niestety nie zawsze są dobrymi towarzyszami - na każdym kroku udowadniają, że oto weszły w trudny okres. Możesz wręcz mieć wrażenie, że macie do czynienia z buntem 4-latka. Coś w tym jest.

Oprócz tego, że czterolatki bywają drażliwe, są też uparte. Buntują się, a i prowokują - sprawdzają granice. Lubią mieć swoje zdanie i chcą, by inni się temu podporządkowali. Fantastyczne i pożądane przez dziecko jest wszystko, co zabronione. Możesz więc zaobserwować fascynację wulgaryzmami i brzydkimi słowami. Czterolatek uwielbia także demonstracje, przechwałki, kłamstwa, ucieczki, stawianie się - a wszystko po to, by wzbudzić sobą zainteresowanie innych.

Nie macie lekko. Niestety musicie ten trudny okres przetrwać. Mało tego - nie możecie sobie pozwolić na lekceważenie nieakceptowalnych zachowań. Metoda jest jedna: cierpliwość, konsekwencja i stanowczość. Nie możecie niczego zaniedbać. Czterolatek doskonale wie, jakie postępowanie jest dozwolone, a czego nie można.

Jak przebiega rozwój u dzieci 4-letnich?

Rozwój społeczny i emocjonalny

• Okres buntu i uporu
  • Bije, kopie, ucieka
  • W chwilach złości niszczy przedmioty
  • Ma napady złości
  • Może używać brzydkich wyrazów i niegrzecznie zwracać się do innych ludzi
  • Przeciwstawia się poleceniom
  • Przekracza wszelkie granice i łamie umowy
  • Fantazjuje, ale nadal nie potrafi oddzielić rzeczywistości od imaginacji
  • Zdarza się, że jest zbyt pewny siebie
  • Uwielbia prowadzić dyskusje
  • Potrafi być opiekuńczy  i współczujący
  • Bawi się w grupie
  • Zaczyna się interesować różnicami płci.

Rozwój fizyczny i motoryczny

• W czasie jedzenia korzysta z widelca i noża (do przysuwania potraw, smarowania pieczywa a nie krojenia)
  • Ubiera się i rozbiera przy niewielkiej pomocy z zewnątrz
  • Samodzielnie korzysta z toalety
  • Myje się, czyści samodzielnie zęby
  • Polepsza się sprawność motoryczna,  np.: narysowany  człowiek ma ręce, nogi i głowę
  • Skacze na 1 nodze
  • Naśladuje rys. kwadratu
  • Wspina się na drabiny
  • Świetnie radzi sobie z 3 kołowym rowerkiem
  • Nakłada nakrętki na słoiki, butelki
  • Układa puzzle do 10 kawałków

Rozwój intelektualny

• Zna około 1500 słów
  • Ma jeszcze problem z używaniem zaimków, np.: mamo, czy mogę wyjść z ci państwo?
  • Rozróżnia, gdzie jest : przód, tył, na górze , pod spodem
  • Potrafi policzyć do czterech
  • Może pisać pierwsze litery i np.: swoje imię
  • Zaczyna rozumieć następstwo czasów, wie, że kiedy wstanie jest śniadanie ,  potem II śniadanie, obiad, itp.
  • Pyta, co oznaczają różne  słowa
  • Chętnie słucha długich historii
  • Rozumie niektóre przeciwieństwa, np. mały/duży
  • Zadaje mnóstwo pytań
  • Potrafi się bawić w jedna zabawę 10 -15 min.
  • Rozpoznaje ok. 8 kolorów
  • Powoli zaczyna rozumieć znaczenia
  • Zna piosenki i wierszyki, czasem sam układa piosenki
  • Rozróżnia czas
  • Pamięta dużo imion, nazw
  • Mowa jest zrozumiała
  • Lubi się bawić w zabawy tematyczne, np. w sklep, wyścigi samochodowe, teatr

Sen

Czterolatek śpi około 10-12 godzin w ciągu nocy. W dzień czteroletnie dzieci śpią rzadko lub wcale.
Ponieważ jest to wiek uporu, kładzenie do łóżka czterolatka jest sztuka niełatwą.  Można wieczorem dać mu książeczkę do pooglądania i poprosić żeby sam wyłączył światło.

Jedzenie

Dziecko powinno zjadać trzy duże posiłki w ciągu dnia i dostawać dwie przekąski, np. 2 śniadanie i deser. Między czwartym a piątym rokiem życia poprawia się apetyt. Może być to wiek niechęci do jedzenia owoców i warzyw. Jak zachęcić przedszkolaka?  Po pierwsze dawaj dobry przykład. Możesz też opowiadać o wpływie zdrowego odżywiania na siłę, wzrost i zdrowie. W sklepie możesz pozwolić mu wybrać jakiś owoc lub warzywo do spróbowania. Czterolatek ciągle się , gdzieś śpieszy. Trudno mu usiedzieć przy stole. Chce pomagać w przygotowaniu potraw, nakrywaniu do stołu. Pozwól mu.

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

• Pozwól czterolatkowi na pewną samodzielność, np: daj mu możliwość oddalenia się od siebie na placu zabaw (oczywiście w zasięgu wzroku), pozwól nakryć do stołu, nalać soku do szklanki.
  • Jeśli używa brzydkich wyrazów powiedz, że w waszym domu takie słowa są nie do przyjęcia i tłumacz, że są ogólnie przyjęte normy, których ludzie powinni się trzymać. W razie nieposłuszeństwa zagroź kara (np: wysłaniem dziecka do pokoju) i bądź konsekwentna/y,
  • Czytaj dziecku i zachęcaj do samodzielnego poznawania liter. Próbujcie czytać napisy na pudełkach po żywności, tytuły w gazetach, itp.
  • Naucz dziecko waszego numeru telefonu i adresu,
  • Ponieważ czterolatek uwielbia „sprawdzać się” i ma przy tym niespożytą energię, wymyślaj zabawy ruchowe pełne skakania, biegania, wspinania, odnajdywania rzeczy i różnych niespodzianek
  • Bawcie się w zabawy tematyczne, np.: sklep, teatr. Dzięki nim możesz uczyć dziecko pożądanych zachowań.

ŹRÓDŁO: http://www.dziecirosna.pl/