Katowice, 01.09.2022r.

Informacja o pracy logopedy

Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Katowicach

w roku szkolnym 2022/2023

Opiekę logopedyczną nad dziećmi i uczniami z Państwa placówki sprawuje    mgr Sylwia Parkitny.

W ramach sprawowanej opieki logopeda prowadzi:

• diagnozę budowy i funkcji narządów artykulacyjnych,
          • diagnozę sprawności artykulacyjnej i terapię wad wymowy,
          • diagnozę i terapię kompetencji komunikacyjno-językowych,
          • diagnozę i terapię zaburzeń płynności i tempa mówienia,
          • opiekę przed- i pozabiegową w przypadkach korekcji wędzidełka języka,
          • współpracę z innymi specjalistami uczestniczącymi w procesie diagnozy i terapii dziecka (psycholodzy, laryngolodzy, neurolodzy, fizjoterapeuci, ortodonci, terapeuci SI),
          • konsultacje dla logopedów i nauczycieli z rejonu działania Poradni.

Z jakimi trudnościami dziecka/ucznia można się zgłaszać do logopedy?

• nieprawidłowe pozycje spoczynkowe narządów artykulacyjnych (np. stale otwarte usta, język widoczny między zębami, wargami),
          • nieprawidłowy tor i typ oddychania (np. stałe/okresowe oddychanie ustami, płytki/ciężki, słyszalny oddech),
          • obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie narządów artykulacyjnych,
          • niska sprawność narządów artykulacyjnych,
          • nieprawidłowa wymowa: dziecko nie realizuje głosek, które rozwojowo już powinno albo je zniekształca,
          • opóźnienia w rozwoju mowy: dziecko nie mówi wcale, mówi mało lub „po swojemu”,
          • jąkanie, zacinanie,
          • -zbyt szybkie tempo mówienia i wynikająca z niego niewyraźna mowa (tylko uczniowie starsi).

Terapia prowadzona jest wyłącznie w formie indywidualnej (z wyłączeniem terapii zaburzeń płynności mowy). Metody i formy pracy są dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnego dziecka/ucznia. Spotkania terapeutyczne odbywają się systematycznie,               w zależności od potrzeb klienta i możliwości pracownika, średnio co 1,2,3 tygodnie (rzadziej tylko w przypadku bardzo małych dzieci). Rodzic uczestniczy zarówno w spotkaniu diagnostycznym jak i każdym spotkaniu terapeutycznym i w ramach terapii zobowiązywany jest do prowadzenia codziennych ćwiczeń z dzieckiem w domu.  Gdy jest taka potrzeba jest proszony także o wykonanie dodatkowych badań,  konsultacji, leczenia/terapii. Na spotkanie diagnostyczne przeznaczone są dwie godziny, na terapeutyczne – jedna godzina.

Z uwagi na pracę w bliskim kontakcie bezpośrednim i w obrębie jamy ustnej logopeda przyjmuje tylko dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów infekcji.

Wszelkie pisemne  informacje o wynikach badań i podjętych działaniach na potrzeby placówek, lekarzy i innych specjalistów logopeda wydaje wyłącznie na pisemny wniosek rodzica (opiekuna prawnego). Wizyta u logopedy nie wymaga skierowania lekarza ani placówki (przedszkola, żłobka, szkoły), rodzic może się zgłosić do poradni samodzielnie. Prosimy o umieszczenie tej informacji w miejscu widocznym dla rodziców oraz zachęcenie ich do zapoznania się z jej treścią. Dziękujemy i zapraszamy.

Godziny pracy logopedy:

40-431 Katowice, ul. Szopienicka 58