• 9 grudnia odbędzie się wielka inauguracja siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, stanowiąca weekend otwarcia EMNK.

    Wydarzenie, które odbędzie się w Spodku, obiecuje nie tylko fascynującą podróż w krainę wiedzy, ale także unikatowe połączenie nauki z rozrywką. Jego ważną częścią będzie muzyczno-naukowe Widowisko KATOPOLIS

    „Damy czadu, to na pewno. Katopolis ma być ucztą artystyczną i intelektualną. Chcemy podyskutować o rzeczach ważnych – czasem w kostiumie bardziej groteskowo-komicznym, czasem

    poważniejszym. Tymi rzeczami jest nauka, ale nie tylko rozumiana ściśle, akademicko, lecz także szeroko – jako miejscowy logos, Myśl, która ten region budowała, czasem będąc dla niego szansą,

    czasem zagrożeniem. Mowa będzie m.in. o ekologii, węglu, buddyzmie i wizycie Fidela Castro w Spodku. Chcemy się poprzechwalać, bo mamy czym, chcemy się też pobawić i mam nadzieję, że kilka razy zaskoczyć widownię.” Zbigniew Rokita

    Mat. Miasto Katowice

    7. ŚFN KATOWICE w pigułce

    Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE czeka nas już niebawem. Tegorocznej odsłonie towarzyszyć będzie wiele nowości, ale nie zabraknie też stałych części programu. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto poznać przed rozpoczęciem Festiwalu.

    7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 9–11 grudnia 2023 Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pod hasłem: Nauka da nam przyszłość. Po raz pierwszy odbędą się aż trzy dni Festiwalu dla odwiedzających w MCK. Dokładny plan festiwalowych dni przedstawia się następująco:

     ●    9 grudnia (sobota): godz. 10.00–18.00;

     ●    10 grudnia (niedziela): godz. 10.00–18.00;

     ●    11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): godz. 8.00–16.00.


    Widowisko otwarcia obchodów EMNK 2024

    Siódmej odsłonie ŚFN towarzyszyć będzie weekend otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, który zapoczątkuje widowisko naukowo-artystyczne otwierające obchody EMNK 2024 – 9 grudnia 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.

    W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Nad ostatecznym kształtem widowiska pracować będą: Miuosh – producent muzyczny i jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop; Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, a także Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor.


    Więcej nowości

    Ponadto wśród najważniejszych nowości 7. ŚFN znalazły się:

     ●    nowe strefy specjalne: strefa motorsportu, strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król;

     ●    Rynek Idei Miasta Nauki z sześcioma scenami (propozycja nowej aranżacji przestrzeni Festiwalu – sześć scen tematycznych nawiązujących do ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki 2024);

     ●    scena młodych oraz scena „Silesian hall of fame” (spotkania z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki).


    Sceny i strefy

    Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty odbędą się na kilkunastu scenach:

     ●    scena główna;

     ●    scena „Nauka. To lubię” (we współpracy z dr. Tomaszem Rożkiem);

     ●    scena przynależności;

     ●    scena młodych;

     ●    scena rodzinna;

     ●    scena Pulsar (we współpracy z tygodnikiem „Polityka”);

     ●    scena 357 (we współpracy z Radiem 357);

     ●    scena „Czytamy naturę” (we współpracy z dr. Łukaszem Lamżą);

     ●    scena motorsportu (we współpracy z Mikołajem Sokołem);

     ●    scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król;

     ●    sześć scen na Rynku Idei Miasta Nauki (scena dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, scena kreacji i krytyki, scena klimatu i środowiska, scena zdrowia i jakości życia, scena przemysłów przyszłości, scena innowacji społecznych);

     ●    Drzewo opowieści (we współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”);

     ●    scena „Silesian hall of fame”.

    Oprócz strefy motorsportu i strefy chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król z myślą o najmłodszych uczestnikach ŚFN powstanie strefa pn. Dzieci budują Miasto Nauki. Poprzez zabawę rozbudzimy u najmłodszych uczestników Festiwalu ciekawość poznawczą oraz zachęcimy do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki.


    Ścieżki tematyczne EMNK 2024 i cele zrównoważonego rozwoju ONZ

    Program 7. ŚFN KATOWICE będzie budowany wokół sześciu ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

     ●    Klimat i środowisko,

     ●    Zdrowie i jakość życia,

     ●    Przemysły przyszłości,

     ●    Innowacje społeczne,

     ●    Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,

     ●    Kreacja i krytyka.

    Co więcej, w tegorocznej edycji Festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, a także wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.


    Konkursy

    Podczas siódmej edycji ŚFN nie zabraknie naukowych konkursów:

     ●    Śląska Nagroda Naukowa – wyróżnienie przyznawane osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej (gala wręczenia nagród odbędzie się podczas Festiwalu w niedzielę 10 grudnia w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach); 

     ●    POP Science – konkurs dla popularyzatorów nauki. Partnerem konkursu jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska; 

     ●    OFF Science – przegląd garażowych wynalazków;

     ●    Młodzi dla przyszłości Śląska – projekty naukowe uczniów.


    Goście specjalni

    Stałą częścią Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są znamienici goście specjalni. Spośród gości zagranicznych odwiedzą nas m.in.:

     ●    prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych;

     ●    prof. Derrick de Kerckhove – badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS);

     ●    dr Niamh Shaw – specjalistka od komunikacji STEM, naukowczyni, inżynierka, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce;

     ●    prof. Lewis Dartnell – profesor biologii z Oxford University, jego badania dotyczą astrobiologii i poszukiwania życia mikrobiologicznego na Marsie;

     ●    Alaina Wood – naukowczyni, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie.

    Tradycyjnie będziemy również gościć wyjątkowe osobistości z Polski, takie jak:

     ●    dr Karolina Pierzynowska – laureatka międzynarodowej nagrody Future Science Future STar Award, biolog molekularny; 

     ●    Paulina Różyło – pilotka szybowcowa, liniowa i akrobacyjna, jedyna w Polsce kobieta oblatywacz;

     ●    Maria Rotkiel – psycholog, trenerka motywacyjna, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka biznesu;

     ●    prof. Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta i producent filmowy;

     ●    Dawid Myśliwiec – doktor nauk chemicznych, prowadzi dwa popularnonaukowe kanały na YouTubie: Uwaga! Naukowy Bełkot oraz Wyłącznie Naukowy Bełkot; 

     ●    dr Maciej Płaza – prozaik, doktor humanistyki, tłumacz literatury anglojęzycznej.


    Udział w 7. ŚFN

    Przypominamy również najważniejsze informacje dotyczące samego udziału w Festiwalu:

     ●    7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnym.

     ●    Uczestników prosimy o rejestrację na wydarzenie – indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9–11 grudnia (wejście na teren Festiwalu). O szczegółowym terminie uruchomienia rejestracji poinformujemy niebawem.

     ●    Rejestracja na wybrane aktywności – niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne wymagają wprowadzenia limitu z uwagi na ograniczone miejsce, dlatego będzie na nie prowadzona oddzielna rejestracja. UWAGA! Konieczne będzie wówczas osobne zarejestrowanie się na udział w ŚFN (wejście na teren festiwalu z wykorzystaniem wejściówki), a następnie rejestracja na udział w aktywnościach (tych, które tego wymagają). O starcie rejestracji poinformujemy już wkrótce.

     ●    Zapisy dla szkół – grupowe bezpłatne wejściówki na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 11 grudnia (wejście na teren Festiwalu dla grup zorganizowanych). Tego dnia ponownie zaproponujemy program przeznaczony dla szkół – zachęcamy wówczas do odwiedzenia ŚFN przede wszystkim nauczycieli i uczniów. Rejestracja grup zorganizowanych jest konieczna, ponieważ chcemy zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Należy pamiętać, że rejestracja dla grup umożliwia wejście na teren wydarzenia i korzystanie z aktywności niewymagających rejestracji. Dla wybranych aktywności, takich jak warsztaty, wykłady i wydarzenia specjalne w zamkniętych salach, konieczna jest dodatkowa rejestracja. O szczegółowym terminie uruchomienia rejestracji poinformujemy niebawem.

     ●    Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest dostępny – podczas Festiwalu zadbamy o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnimy m.in. tłumaczenie na język migowy, technologie wspomagające słyszenie, przestrzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przyjazne osobom ze spektrum autyzmu, a także asystę dla osób z niepełnosprawnościami.

    UWAGA! Bezpłatne wejściówki nie dotyczą wejścia na Katopolis, czyli widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – wydarzenie będzie oddzielnie biletowane. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rozwój edukacji. O sprzedaży biletów poinformujemy w najbliższym czasie.


    Bądź na bieżąco

    Zapraszamy do korzystania z kanałów komunikacyjnych ŚFN, w których na bieżąco informujemy o Festiwalu:

     ●    „Supernova” – newsletter ŚFN;

     ●    strona internetowa ŚFN;

     ●    adres do kontaktu (mail do biura organizacyjnego) – sfn@us.edu.pl;

     ●    rzecznik prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – Radosław Aksamit (Dyrektor ds. Produkcji i Komunikacji ŚFN), tel. 512 104 427, e-mail: radoslaw.aksamit@us.edu.pl.

    Ramowy program obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 dostępny jest pod linkiem

    7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

    7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Sponsorami złotymi festiwalu są PKO Bank Polski, Reply, ING Bank Śląski S.A. Partnerem instytucjonalnym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

     

    https://slaskifestiwalnauki.pl/program

 • Galeria zdjęć

   brak danych