• Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam Państwa wraz z uczniami oraz podopiecznymi do udziału w wielkim święcie nauki, czyli 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbędzie się w dniach 9-15 października 2021 roku. W tym roku jednak w wyjątkowej formule – na jeden dzień zapraszamy Państwa na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni do przestrzeni internetowej.

O FESTIWALU

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady w 6 obszarach nauki.

Specjalnie z myślą o naszych najważniejszych, żądnych wiedzy odbiorcach – uczniach i nauczycielach, opracowaliśmy w tym roku dedykowany dla Państwa festiwal w formule online. Od 11 do 15 października (od poniedziałku do piątku) – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy (przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu). Program został opracowany, tak by móc w nim uczestniczyć w ramach zajęć lekcyjnych. Dodatkowo codziennie będziemy oferować program związany z obszarem sztuki, program skierowany do nauczycieli i dorosłych. Wszystko po to, by moc festiwalowych wrażeń była jeszcze większa niż poprzednio.

Udział w wydarzeniach organizowanych w ramach ŚFN KATOWICE jest bezpłatny.

Oprócz szkolnego tygodnia online, warto informować także rodziców o możliwości indywidualnego oraz rodzinnego uczestnictwa w Festiwalu, szczególnie w Dniu Rodzinnym – w niedzielę 10 października br.

CO PRZYGOTOWALIŚMY W TYM ROKU?

DATA

9 października br. (sobota)

10 października br. (niedziela)

11–15 października br. (poniedziałek–piątek)

GODZINA

WYDARZENIE

GALA OTWARCIA

PLENEROWE MIASTO NAUKI NAD RAWĄ

PROGRAM ONLINE

FORMA

ONLINE

NA ŻYWO – od rynku w Katowicach aż do ul. Dudy- Gracza

ONLINE

AKTYWNOŚCI

▪ debata o przyszłości Rawy

▪ wręczenie Śląskiej Nagrody Naukowej 2021

▪ koncert „Dźwięki rzeki" Michała Zygmunta

▪ 200 pokazów naukowych

▪ 12 scen

▪ 4 strefy specjalne

▪ koncerty, warsztaty, wystawy

▪ recital kabaretowy Artura Andrusa (godz. 20.45)

▪ wykłady i warsztaty tematyczne dla wielu grup odbiorców

▪ program edukacyjny dla uczniów możliwy do zrealizowania dla całej klasy w czasie lekcji

▪ program szkoleniowy dla nauczyciel

▪ program ekonomiczny i rozrywkowy dla dorosłych

JAK UCZESTNICZYĆ?

Transmisję z gali otwarcia będzie można zobaczyć na stronie oraz na fanpage’u Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE na Facebooku.

Wstęp do Miasta Nauki będzie możliwy za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej do pobrania na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl.

Na festiwalowe aktywności online dla uczniów i nauczycieli będzie obowiązywać rejestracja, która rozpocznie się 27 września br. Program i rejestracja dostępne będą na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. W przypadku opóźnień związanych z rozpoczęciem rejestracji prosimy o wyrozumiałość.

Liczba miejsc na poszczególne aktywności jest ograniczona.

Śląski Festiwal Nauki, to doskonała okazja do poszukiwania naukowych inspiracji, poszerzania wiedzy uczniów oraz zachęcania ich do rozwijania swoich zainteresowań. Zarówno dla uczniów, jak i dla Państwa, uczestnictwo w wydarzeniu stanie się z pewnością ciekawą przygodą, uzupełnieniem zajęć lekcyjnych i okazją do nawiązania kontaktów z interesującymi ludźmi.

Choć w formule online, mam nadzieję, że zaproponowane przez nas aktywności spełnią Państwa oczekiwania.

Program, a także wszelkie informacje dotyczące Festiwalu dostępne są na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. W razie pytań proszę o kontakt z Koordynatorem ds. kontaktu ze szkołami – Panią Aleksandrą Wal (e-mail: sfn.grupy@us.edu.pl).

prof. dr hab. Ryszard Koziołek            Dyrektor Generalny ŚFN KATOWICE

Rektor Uniwersytetu Śląskiego