• PROPOZYCJE ĆWICZEŃ RUCHOWYCH W DOMU

    •  


      

                                  

       Zestaw ćwiczeń domowych     

      

       ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH DLA DZIECI Z ODSTAJĄCYMI ŁOPATKAMI

     1.Pływanie na plecach

     Połóż się na plecach z wyprostowanymi i złączonymi nogami i rękoma wzdłuż tułowia. Na hasło płyniesz na plecach podnieś równocześnie obie wyprostowane ramiona do pionu i opuść je na podłogę w kierunku tułowia, imitując pływanie żabką na plecach. Na hasło odpocznij, nie wykonuj żadnych ruchów głęboko oddychając. Zabawa trwa 2 min. ( 15 – 20 s ćwicz, 10 – 15 s odpoczywaj ).

     2.Wbijanie gwoździ

     Połóż się na brzuchu z dłońmi pod brodą. Na hasło wbij gwóżdż  – unieś ramiona nad podłogę i naśladuj ruchy wbijania gwoździ młotkiem w podłogę przed sobą. Na hasło odpocznij leż w bezruchu głęboko oddychając. Zabawę powtarza się 2 – 4 razy, każdorazowo zmieniając ułożenie rąk. Po 10 uderzeniach 5 – 10 s odpoczynku.

     3.Lot samolotu

     Połóż się na brzuchu z dłońmi pod brodą. Nogi są wyprostowane i złączone. Na hasło samolot leci – przenieś wyprostowane ręce w bok i unieś je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę. W tym samym czasie unoszone są nisko wyprostowane nogi. Na hasło samolot ląduje opuść ręce i nogi i wróć do pozycji wyjściowej. Zabawa trwa 2 min. Po 3 – 6 s ćwiczenia – odpoczynek.

     4.Ślimak

     Połóż się na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Na hasło ślimak pokaż rogi – unieś głowę i ręce nad podłogę, przykładając zwinięte w pięści dłonie do skroni i prostując wskazujące palce pokaż rogi jak u ślimaka. Na hasło ślimak schowaj rogi połóż dłonie na podłodze i opierając na nich brodę wróć do pozycji wyjściowej.

     5.Lornetka

     Połóż się na brzuchu z dłońmi pod brodą. Na hasło popatrz przez lornetkę – oderwij ręce od podłogi i ułóż z dłoni lornetkę, przez którą obserwuj otoczenie. Na hasło odpocznij – wróć do pozycji wyjściowej.

     6.Kukułka

     Siad skrzyżny z rękoma ułożonymi w skrzydełka. Na sygnał wysuń głowę do przodu i zawołaj kuku, a następnie cofając głowę naśladuj wysuwanie i chowanie się kukułki z wnętrza zegara i chowanie się do środka. Zabawa trwa ok. 1 min.  Ustawiona pionowo głowa  jest dłużej schowana niż wysunięta, tułów przez cały czas jest nieruchomy.

     7.Pokaż sufit

     Klęk podparty. Na hasło pokaż sufit prawą ręką – oderwij prawą rękę od podłogi i przenosząc ją bokiem w górę pokaż sufit. Po pokazaniu ręka powraca do pozycji wyjściowej. Na hasło pokaż sufit lewą ręką itd.

     8.Węszący piesek

     Klęk podparty z ugiętymi rękami. Palce są skierowane do środka, klatka piersiowa i głowa nisko nad podłogą. W takiej pozycji poruszaj się do przodu przez określony dystans do przodu, naśladując węszącego pieska.

     9.Wiatrak

     Stanie w małym rozkroku. Na hasło wieje wiatr – obszerne krążenia wyprostowanymi rękoma w tył – skrzydła wiatraka obracają się. Na hasło wiatr przestał wiać – opuszczenie rąk wzdłuż tułowia i utrzymanie prawidłowej postawy.

      

     ZESTAW ĆWICZEŃ DLA DZIECI ZE  STOPAMI PŁASKO – KOŚLAWYMI

     1.Siad płaski lub leżenie tyłem – naprzemiennie zginaj i prostuj stopy w stawach skokowych, z równoczesnym zginaniem palców.

     2.Leżenie tyłem, stopy oderwane od podłogi -  wykonaj krążenie stóp do wewnątrz i na zewnątrz.

     3.Leżenie przodem, ręce pod brodą, nogi ugięte w kolanach – zbliżaj i oddalaj od siebie podeszwy stóp, klaśnij stopami.

     4.Siad kuczny – tocz piłeczkę po podłodze między stopami.

     5.Siad ugięty – obejmij stopami piłkę, unieś piłkę nad podłogę, małe palce powinny przylegać do piłki.

     6.Siad na krześle, stopy oparte o podłogę, kolana ugięte do kąta prostego – zwijaj palcami stóp kocyk lub ręcznik.

     7.Siad na krzesełku lub ławce – chwytaj i  podnoś z podłogi drobne przedmioty ( woreczek z grochem, piaskiem ).

     8.Stanie – wspinaj się na palcach i opadaj na całe stopy.

     9.Stanie z ramionami w bok – maszeruj z wysokim unoszeniem kolan i maksymalnym zgięciem podeszwowym stóp. Jednocześnie wznoś i opuszczaj ramiona.

     10.Leżenie tyłem – trzymając palcami stóp kredki wykonaj rowerek.

     11.Leżenie tyłem – trzymając palcami stóp kredki wykonaj nożyce.

     12.Siad na krześle – przed krzesłem rozłóż kocyk. Złap brzegi kocyka i ułóż kopertę, żaglówkę, kwadrat.

     13.Siad na krześle – ustaw stopy równolegle. Maszeruj ruchami gąsienicy. Ruch składa się z następujących faz: - zawinięcie palców jednej stopy z przyciągnięciem po podłodze pięty w stronę palców, wyprost palców bez przesuwania pięty, powtórzenie ruchu  drugą stopą.

     Liczba powtórzeń danego ćwiczenia: 10 – 20 razy w serii, ćwiczyć należy codziennie 15 – 20 minut.

      

     ZESTAW ĆWICZEŃ DOMOWYCH DLA DZIECI Z KOŚLAWOŚCIĄ KOLAN

     1.Siad skrzyżny – połóż dłonie na kolanach. Spychaj kolana w dół ciężarem ciała i ucisku rąk.

     2.Siad skrzyżny, ręce w bok lub na karku – przejdź do stania bez pomocy rąk.

     3.Siedząc o nogach ugiętych w kolanach złącz podeszwy stóp. Dłońmi obejmij grzbiet stóp. Rozpieraj kolana łokciami rozsuwanymi na zewnątrz z niewielkim opadem tułowia w przód.

     4.Siad prosty – napinaj mięśnie czworogłowe ud.

     5.Leżenie tyłem, nogi w rozkroku. Rodzic stoi w rozkroku tak, aby jego stopy były po stronie zewnętrznej stóp dziecka. Postaraj się powiększyć rozkrok, naciskając swoimi stopami na nogi rodzica.

     6.Siad niski, podudzia zbliżone do siebie, poduszeczka między kolanami – przejdź do stania.

     7.Siad głęboki na krześle, podudzia zbliżone do siebie, poduszeczka między kolanami – wykonaj wyprost nóg ze zgięciem grzbietowym stóp – na stopy połóż książkę ważącą 1 kg.

     8.Stań w małym rozkroku. Dłonie oprzyj na wewnętrznej stronie kolan. Rozpychaj kolana.

     Ćwiczenia powtarzaj 10 – 20 razy w serii, najlepiej codziennie po 15 – 20 minut.

     Dziecko z koślawością kolan powinno unikać długiego stania, stawania w rozkroku, długich marszów.

     Opracował mgr Piotr Kotulski

      

      

      

      

      

 • Galeria zdjęć

   brak danych