• Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

        Lato to czas beztroskiej zabawy dzieci na świeżym powietrzu. Szczególnie w tym okresie pamiętajmy, aby chronić nasze pociechy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna? Jakie są zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

        Skóra dziecka

        Skóra niemowlaka jest cieńsza i delikatniejsza od skóry osoby dorosłej. Ponadto wykazuje większą wrażliwość na szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie ultrafioletowe. Wytwarza mniej melaniny – barwnika skóry, odpowiedzialnego za naturalną ochronę przed promieniami UV. Termoregulacja również jest niewystarczająco rozwinięta, ponieważ gruczoły potowe są mniej aktywne. W związku z tym należy pamiętać, że funkcje ochronne skóry przed promieniowaniem i regulacja temperatury ciepła u niemowląt i dzieci do 3 lat są ograniczone, dlatego musimy w odpowiedni sposób ochronić skórę dziecka w słoneczne, gorące dni.

        Jak działają na nasz organizm promienie UV?

        Promieniowanie ultrafioletowe pomimo wielu korzyści takich jak: zwiększenie wytwarzania witaminy D (ułatwia przyswajanie wapnia), działanie antydepresyjne, pomoc w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, egzema), pobudzenie układu immunologicznego, niestety ma szkodliwy wpływ na nasz organizm. Promieniowanie UVA jest bardziej niebezpieczne, niż UVB ponieważ wnika głębiej - aż do skóry właściwej. Przyczynia się do przyspieszonego starzenia skóry (fotostarzenia) oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Ponadto jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, a także wykazuje działanie mutagenne i kancerogenne. Natomiast promieniowanie UVB jest pochłaniane przez naskórek, przez co powoduje jego uszkodzenie i nadmierne rogowacenie. Odpowiada za stan zapalny skóry (zaczerwienienie, pieczenie, bolesność), a także może powodować oparzenia, alergie oraz choroby nowotworowe skóry.

        Bezpieczne przebywanie na słońcu

        Każdy rodzic lub opiekun powinien przestrzegać kilku zasad w okresie letnim, aby zabezpieczyć skórę malucha przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV.

        Pamiętajmy, że niemowląt i dzieci do 3 lat nie wolno opalać i wystawiać na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

        Niezbędne wskazówki:

        • Unikaj spacerów z dzieckiem w godzinach południowych – między 11 a 15, z uwagi na najsilniejsze promieniowanie.
        • Jeśli to możliwe, staraj się przebywać z dzieckiem w cieniu.
        • Stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym: do 3 roku życia SPF 50, później minimum SPF 30. Należy wybierać kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), ponieważ nie wnikają w skórę (tak jak filtry chemiczne) i odbijają promienie słoneczne. Aplikacja kremu powinna być 15-20 minut przed wyjściem z domu. Następnie co 2-3 godziny, ponieważ krem może zostać wytarty np. w trakcie zabawy, po spoceniu się lub po kąpieli w morzu. Krem należy nakładać na całe ciało dziecka, ponieważ promienie również docierają do skóry przez ubrania. Szczególną uwagę należy zwrócić na odsłonięte części ciała takie jak: twarz, uszy, kark, stopy oraz znamiona barwinkowe – w tych miejscach należy nałożyć grubszą warstwę kremu. Sprawdzaj czy kremy oprócz ochrony przed promieniami UVB, chronią także przed UVA oraz od którego miesiąca życia można je stosować.
        • Chroń głowę dziecka przed słońcem. Jeśli niemowlak nie chodzi, podnieś daszek wózka lub zainstaluj specjalną parasolkę. W wózku nie trzeba zakładać dziecku czapki, aby nie doprowadzić do przegrzania. Gdy dziecko potrafi chodzić lub będzie narażone bezpośrednio na promienie UV załóż mu bawełnianą czapkę z daszkiem, najlepiej z osłonką na kark lub kapelusz z szerokim rondem.
        • Gdy wybieracie się na plażę należy szczególnie uważać na promienie słoneczne, ponieważ odbijają się one zarówno od piasku jak i od wody. Warto zakupić kostium kąpielowy z tkaniny nie przepuszczającej promieni UV oraz wodoodpornekremy z filtrem. Pamiętaj, aby smarować dziecko co 2 godziny i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli był nałożony kosmetyk wodoodporny. Wycieranie ręcznikiem, zabawa w piasku również ścierają nałożony wcześniej krem. Po powrocie do domu należy zmyć kremy ochronne.
        • Dzieci powyżej 1 roku życia powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem odpowiednio dopasowane przez optyka.
        • Pamiętaj o częstym podawaniu dziecku picia - najlepiej wody mineralnej niegazowanej.
        • W gorące dni może dojść do odparzenia pupy pod pieluszką. Przy każdym przewijaniu należy ją przemyć i posmarować kremem. Wskazane jest wtedy częste „wietrzenie” pupy.
        • Na skórze dziecka mogą pojawić się potówki, dlatego należy ubierać dziecko w lekkie, bawełniane ubranka, aby nie doprowadzić do przegrzania.

        Pamiętajmy, że nie istnieje całkowita ochrona przeciwsłoneczna. Nawet kosmetyki z najwyższymi filtrami nie chronią naszego organizmu w 100%. Warto zastosować powyższe wskazówki, aby wraz z dzieckiem cieszyć się słonecznym dniem.

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych