• Do rodziców - propozycje ZABAW, PORADY

        •  

          ****************************

             

           

          Wiosenny spacer z dzieckiem - zabawy z przyrodą

           

          Wiosenny spacer - o czym warto wiedzieć i o czym pamiętać

          Pogoda może nie do końca nastraja do spacerów - szczególnie wcześnie rano i wieczorem. W południe bywa okej, szczególnie kiedy słońce wyjdzie zza chmur ;) Jednak warto się ruszać, wychodzić z domu i korzystać ze spacerów. Mogą one stać się naprawdę źródłem dobrej zabawy, rozrywki, ale też wiedzy i wspomagają budowanie więzi z rodzicem, ale też i z naturą. Spacerować warto po lesie, albo po parku. W parku bowiem możemy napotkać też place zabaw - które nam dadzą chwilę wytchnienia na ławce, a dziecku dodatkową dawkę  ruchu i endorfin. 

          Zanim wyruszymy z domu warto sprawdzić prognozę pogody, ustalić - przynajmniej ramowy - plan spaceru, spakować wszystko, co może nam się przydać i obgadać z dzieckiem, co by chciało zobaczyć. Możemy zabrać ze sobą dziennik obserwatora przyrody, który sami wykonamy, aparat fotograficzny czy kredki i kartki - by na łonie natury narysować wszystko to, co malucha zaciekawi. Jeśli idziemy na spacer z maluszkami, to weźmy moskitierę do wózka - bo coraz więcej owadów już się budzi i pojawiają się nawet pojedyncze komary! Przy maluszku weźmy też pieluszkę na zmianę, matę do przewijania, dodatkowe ubranko lub kocyk - na wypadek. gdyby nagle zrobiło się zimniej.  

          Kiedy wychodzimy ze starszakiem, to oprócz wspomnianego już dziennika, warto zabrać książki przyrodnicze - np. "Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody" od Wydawnictwa Kropka. 

           

           

           

          Chodźcie na dwór! To fascynujące miejsce, które tylko czeka na podbój przez maluchy i ich ciekawskie umysły, dłonie i stopy. Czy to w ogrodzie, parku, czy okolicznym lesie, bliższe spojrzenie na przyrodę wydobędzie z dzieciaków początkujących architektów, zoolożki, dendrologów czy botaniczki, a także astronomki i detektywów. Dzięki zaproponowanym w książce aktywnościom dzieci przekonają się, czyje tropy można znaleźć w lesie i jak je rozpoznać, zrobią dowód osobisty drzewa, drzewne odbitki, leśne grzechotki i bazę. Zagrają w podchody, rozpalą ognisko, nauczą się czytać mapę oraz identyfikować insekty i gwiazdozbiory. A to tylko niewielka część aktywności, które ma do zaproponowania ta książka! Opisane w książce zajęcia inspirują dzieci do samodzielnej nauki o zwierzętach, roślinach i pogodzie, a także o tym, jak dbać o świat. Przede wszystkim jednak sprawiają im wielką frajdę i wychodzą na zdrowie. 

          https://www.dobreliski.pl/pl/n/Wiosenny-spacer-z-dzieckiem-zabawy-z-przyroda/296https://www.dobreliski.pl/

           

          Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka

          ZABAWY DOMOWE Z DZIEĆMI

          Zabawy dla dzieci w domu, nie muszą być nudne.  Rodzice czasami potrzebuję podpowiedzi, jak bawić się z własnym dzieckiem i umilić sobie rodzicielską codzienność. Jestem ciekawa, które zabawy z dziećmi najbardziej przypadną wWam do gustu. Zabawy dla dzieci w domu czas start!

          Co do czego:

          Ułożyć na stole nożyczki, kartkę, klej, długopis i pobawić się w zadawanie pyta typu: Czym skleimy kartkę? Czym przetniemy? Czym napiszemy? I tak dalej.

          Stare dobre „ciepło- zimno”:

          Schowanie kilku przedmiotów i zabawa w “ciepło-zimno”, używanie słów “pod”, “za tobą” – aby pomóc dziecku w zlokalizowaniu schowanych rzeczy (aby było bardziej atrakcyjnie, dziecko może dostawać za każdy odnaleziony przedmiot np. naklejkę). Jest to idealna forma zabawy dla 3 latka.

          Wspólnie łatwiej:

          zapytać dziecko czy chciałby na jeden wieczór zostać prawdziwym kelnerem – prosić o pomoc używając krótkich poleceń. Np. Proszę podaj mamie łyżkę, proszę połóż tę zabawkę na półce etc. I chwalić, chwalić, chwalić. 

          Zabawy dla dzieci w domu i Coś z niczego:

          Zrobienie „nowego” przedmiotu z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Można dodatkowo przygotować się do tej zabawy. To znaczy jak robimy skrzynie to udajemy piratów – załóżmy opaski na oko, jak samochód to wybierzmy model i z Internetu wydrukujmy nazwę auta i np. rejestrację. Świetny pomysł zabawy dla dzieci w domu!

          Butelka pełna czasowników:

          do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.

          Dziecko jak prawdziwy akrobata:

          Schodzenie po schodach z trzymaniem w ręku łyżeczki z kuleczkami z papieru. Dziecku należy wytłumaczyć, że powinno tak zejść, aby żadnej nie zgubić (wersja hard z jajkiem ).

          Ostre cięcie:

          Na stole rozłożyć papier, słomki, trawę, kamienie, mąkę itp. i wspólnie próbować przecinać nożyczkami poszczególne przedmioty.

          Jak w spa:

          Kąpanie zabawek. Zabawa polega na umyciu przedmiotów, którymi dziecko lubi się bawić.

          Domowa ciastolina:

          Olej, mąka, woda i barwnik jadalny, sól (ok 1/3 szklanki ) – wszystko mieszamy, rozrabiamy i gotowe (my dodajemy czasem “cream of tartar” czyli kamień winny – do kupienia w każdym sklepie, nie wiem jak z dostępnością w Polsce). Można dodać też cynamon, tymianek– aby ciastolina miała też zapach, albo brokat i powiedzieć, że to „wróżkowa ciastolina” – najlepiej przechowywać w lodówce, czas trwałości ok. 3 dni. Jest to forma kreatywnej zabawy dla dzieci.

          *************************************************************

              

          Zabawy sylwestrowe dla dzieci: 7 pomysłów na fajne gry i zabawy na sylwestra w domu

          Zabawy dla dzieci na sylwestra w domu z pewnością umilą całej rodzinie oczekiwanie na Nowy Rok.

          Sprawdź  pomysły na fajne sylwestrowe zabawy dla dzieci małych i dużych:https://mamotoja.pl/male-dziecko/gry-i-zabawy/zabawy-sylwestrowe-dla-dzieci-pomysly-na-sylwestra-w-domu-27855-r1 

          MIŁEJ ZABAWY

          *********************

          Zbliżają się święta PORA NA ZADANIA ADWENTOWE:  MIŁEJ ZABAWY!

           

          Przyszła zima... chyba pora na zimową herbatkę:

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

          Przyszła jesień a z nią bogactwo faktur, kolorów i dźwięków. Jeśli się dokładnie rozejrzymy, zobaczymy wokół mnóstwo liści w przeróżnych barwach, kasztany, żołędzie, patyki itp. Ta pora roku to idealny czas spacerów, dzięki którym dziecko może ruszać się i „dotykać” świata. Każde dziecko potrzebuje ruchu, by prawidłowo się rozwijać i zaspakajać swoje potrzeby dotyczące przetwarzania sensorycznego. Poniżej kilka propozycji na jesienne spacery:

          ŻYCZĘ WIELU WRAŻEŃ I WSPANIAŁEJ  ZABAWY PODCZAS

          SPACERÓW JESIENNYCH! BS

           


          Zasady pracy dorosłych z dzieckiem, sprzyjające jego rozwojowi

          Dorośli odgrywają w życiu dziecka ogromną rolę, wpływając w istotnym stopniu na jego rozwój. Ich wpływ może być tym większy, im wyższy będzie poziom świadomości pedagogicznej w organizowaniu środowiska sprzyjającego rozwojowi dziecka. Służy temu znajomość i przestrzeganie w pracy z dzieckiem kilku podstawowych zasad.

          • Dorośli (rodzice, nauczyciele, dziadkowie) muszą poświęcać dzieciom jak najwięcej czasu na wspólną zabawę, rozmowę, obserwację, co oznacza, że niezależnie od natłoku obowiązków i spraw codziennych stale powinni koncentrować swoją uwagę na potrzebach i problemach dzieci.

          • W związku z tym że każde dziecko rozwija się w specyficznym dla siebie tempie, a różnice rozwojowe pomiędzy dziećmi mogą sięgać nawet kilku lat, dorośli powinni unikać porównań oceniających między dziećmi, tylko z miłością i tolerancją przyjmować je takimi, jakie są. Porównanie powinno służyć wychwytywaniu zaburzeń rozwojowych, a nie ocenie dziecka.

          • Dorośli muszą unikać kategorycznych stwierdzeń określających cechy dziecka,

          np.: jesteś powolny, ale z ciebie gaduła, niejadek, mazgaj itp., co określa się mianem etykietowania dzieci i co może się przyczynić do spowolnienia rozwoju lub pojawienia się zaburzeń rozwojowych.

          • Rozwojowi dzieci sprzyjają stawiane im zadania, jednak dorośli muszą dbać o właściwy ich dobór w taki sposób, aby nie były one ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne, bowiem ani jedne, ani drugie nie sprzyjają rozwojowi dziecka, a wręcz odwrotnie – hamują go.

          • W przypadku dostrzeżenia jakichś niepokojących sygnałów świadczących o nieprawidłowościach rozwojowych dziecka konieczna jest szczególna troska dorosłych polegająca na studiowaniu fachowej literatury, poszukiwaniu kontaktów ze specjalistami, logopedą, pedagogiem, psychologiem itp., stałej konsultacji z nauczycielem.

          Aby osiągnąć efekty wychowawcze, rodzice i nauczyciel muszą iść ręka w rękę, to znaczy uzgodnić konsekwentne postępowanie, aby dziecko nie stykało się z odmiennymi zasadami w przedszkolu (szkole) i w domu

          < M.Kwaśniewska, W.Żaba-Żabinska: Nasze przedszkole.program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci.>

           DROGI RODZICU  Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

          Oto kilka rad praktycznych :

          • Dziecko w tym wieku potrzebuje z twojej strony dużo wsparcia. Nie zapominaj o okazywaniu uczuć i zapewnianiu o twojej miłości
          • W wieku trzech lat dzieci u rozwija się  zainteresowanie językiem. Zadawaj dziecku dużo pytań i słuchaj jego odpowiedzi. Odpowiadaj na zadawane pytania. Wprowadzaj nowe słowa.
          • Jeśli potrzebujesz zmotywować dziecko używaj słów: mógłbyś, zgadnij, pomóż.
          • Pamiętaj, że dziecku sprawią przyjemność historie typu „ Kiedy byłeś małym dzidziusiem”.
          • Wspólnie uczcie się liczyć. Wykorzystujcie do tego laki, samochodziki, ciasteczka, itp. Pamiętaj, że chodzi o zabawę w naukę.
          • Czytajcie książki. Proś dziecko żeby samo opowiedziało ci przeczytaną historię.
          • Ucz dziecko, jak się nazywa.
          • Uczcie się prostych piosenek lub utrwalajcie te poznane w przedszkolu
          • Bawcie się w teatrzyk, zachęcaj dziecko do opowiadania różnych historii

          Książki polecane do czytania dzieciom

          Wiek od 4 lat:

          Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat Twojego przedszkola. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

  • Galeria zdjęć

      brak danych