• Mam 3 latka - jaki jestem

•

Już w wieku niemowlęcym kształtują się podstawy osobowości, lecz dopiero około 3 roku życia dziecko zaczyna używać zaimków osobowych takich jak „ja” czy „mnie”. Stara się z uporem umacniać swoje „ja” w celu zdobycia większej autonomii. Manifestuje, buntuje się i dzięki podejmowanym wysiłkom, a często nieposłuszeństwu utwierdza swoją osobowość. W zależności od indywidualności dziecka poziom opozycji zaznacza się mniej lub bardziej ostro.

Łatwo traci poczucie bezpieczeństwa co wyraża płaczem i szuka potwierdzenia miłości i skupienia na nim uwagi. Jest zazdrosny.
          Mechanizm myślenia 3-latka ma charakter globalny, co oznacza, że dziecko postrzega elementy otocznia jako całości mało jeszcze zróżnicowane. Niezdolne jest jeszcze do procesów analizy i syntezy, myśli chętnie za pomocą zespołów, kojarzy i łączy ze sobą sprzeczności.

Nie potrafi początkowo ani opisywać, ani opowiadać, zaczyna sobie coś wymyślać, fantazjuje. Nie potrafi nawet wyjaśnić tego, co widzi zgodnie z zasadami przyczynowości, przypisuje motywacje ludzkie zjawiskom naturalnym. Dziecko w tym wieku myśli przede wszystkim za pomocą swoich oczu, uszu, rąk, można powiedzieć całym swoim ciałem.

Zabawa, najchętniej indywidualna, lub z opiekunem jest naturalnym rodzajem aktywności w tym wieku. Dotąd niechętne stopniowo staje się otwarte na współpracę. Teraz chętniej odda zabawkę i bawi się z innym dzieckiem. Nawiązuje pierwsze przyjaźnie. W coraz silniejszym stopniu myśli za pomocą słów.

Rozwój psychofizyczny trzylatka

Dzieci w tym wieku stają się otwarte i gotowe do współpracy.

Rozwój społeczny i emocjonalny

• Bawi się z innymi dziećmi
          • Dzieli się z innymi
          • Jest nastawiony na współpracę
          • Zawiera przyjaźnie
          • Słucha i wykonuje polecenia
          • Lubi słuchać historii na swój temat
          • Upewnia się, czy jest kochany przez rodziców
          • Lubi zabawy w dom, rodzinę
          • Rozróżnia płcie
          • Potrafi opowiedzieć o problemie
          • Okazuje miłość bliskim
          • Boi się ciemności, samotności,
          • Czasami adoruje jednego z rodziców
          • Chętnie pomaga w domowych prostych czynnościach
          • Chętnie się wygłupia, chce rozśmieszać innych
          • Ma okresy płaczliwości i braku poczucia bezpieczeństwa, pojawiają się pytania typu „ kochasz mnie jeszcze?”

Rozwój fizyczny i motoryczny

• Sam myje ząbki
          • Sam je
          • Samodzielnie myje ręce
          • Potrafi nalać napój z butelki, czy dzbanka
          • Potrafi korzystać z toalety, kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne
          • Potrafi się ubrać i rozebrać (potrzebuje pomocy przy guzikach, zamkach błyskawicznych, itp.)
          • Wkłada buty
          • Rysuje kwadraty i koła
          • Zaczyna się posługiwać się nożyczkami
          • Chodzi na paluszkach
          • Skacze na 1 nodze
          • Przez chwilę stoi na jednej nodze
          • Bez problemu korzysta z urządzeń na placu zabaw
          • Sprawnie sobie radzi z omijaniem przeszkód na drodze, nawet kiedy biegnie
          • Kopie i rzuca piłkę
          • Jeździ na 3 kołowym rowerku

Rozwój intelektualny

• Sprawnie posługuje się mową
          • Oscyluje pomiędzy światem rzeczywistym i nierzeczywistym
          • Ma bogatą wyobraźnię. Może tworzyć, np.: niewidocznych przyjaciół
          • Coraz więcej zapamiętuje
          • Zaczyna dokonywać wyborów, w oparciu o przewidywanie konsekwencji , a nie o działanie
          • Uczy się rozwiązywać problemy
          • Chętnie słucha bajek, opowiadań
          • Zna kilka wierszyków i piosenek
          • Potrafi mówić krótkie zdania i prowadzić krótką rozmowę
          • Czasem się zacina, jąka  lub powtarza słowa (zwłaszcza w emocjonujących chwilach)
          • Większość tego, co mówi jest zrozumiałe
          • Rozróżnia, że coś jest takie same lub inne
          • Zna imię swojego przyjaciela
          • Nazywa podstawowe kolory
          • Rozróżnia pojęcie teraźniejszości, przyszłości
          • Układa proste puzzle
          • Potrafi policzyć 2-3 rzeczy
          • Potrafi powiedzieć , jak się nazywa i ile ma lat
          • Obserwuje
          • W tym wieku fantazja miesza się z rzeczywistością i dziecko ma tendencje do nie rozróżniania tych dwóch obszarów

Jedzenie
          W wieku trzech lat dziecko zaczyna jeść posiłki zbliżone do twoich. Ważne żeby dostawało je o stałych porach. Chociaż trzylatek wydaje nam się już bardzo samodzielny nie przeceniajmy jego możliwości. Nadal pamiętaj żeby podawać małe porcje i małe kawałki, łatwe do nabrania na sztućce ( najlepiej żeby dziecko miało swój komplet sztućców dziecięcych). Należy trzylatka zachęcać do jedzenia potraw różnorodnych w tym również warzyw i owoców. Ważne by w jadłospisie znajdowały się potrawy wymagające żucia i gryzienia. Czynności te są bowiem wspaniałym ćwiczeniem przygotowującym aparat mowy do prawidłowej wymowy.

Jeżeli zdarza się że Wasze dziecko jeszcze pije z butelki lub używa smoczka należy jak najszybciej „pożegnać”.